Zamek Praski

Zamek Praski
rezerwuj bilety lotnicze

Największy na świecie zamek wpisany do Księgi Rekordów Guinessa to Zamek Praski. Jest także najczęściej zwiedzanym czeskim zabytkiem turystycznym. Aby go zobaczyć zjeżdżają się zwiedzający z całego świata. Wśród zamków czeskich jest najważniejszy. Od dawna już jest główną siedzibą władcy, obecnie prezydenta.

Został założony już w 870 roku przez księcia Borzywoja z rodu Przemyślidów. Na przełomie różnych epok, począwszy od epoki drewnianych palisad jego wygląd zmieniał się wielokrotnie. Zamek sukcesywnie się rozrastał, ulegał dużej przebudowie i w końcu doczekał się budowy katedry św. Wita, będąca jedną z dominant Pragi. Katedra jest również miejscem spoczynku czeskich króli a także była miejscem koronacji.

Ostatnie prace renowacyjne pochodzą z początkowego okresu niepodległego państwa czechosłowackiego. Wykonał je słynny na całym świecie słoweński architekt Josip Plečnik. Prace odbywały się pod patronatem pierwszego prezydenta T.G. Masaryka.

Zamek Praski jest dzisiaj kompleksem budynków, które reprezentują praktycznie wszystkie style architektury minionego tysiąclecia.