Jak wygląda czerniak?

Jak wygląda czerniak?
www.cmd.org.pl

Czerniak to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. O istotności tego problemu świadczy m.in. postępowanie władz Australii, czyli kraju o największym odsetku chorych na raka skóry. Jeśli zostaniesz tam przyłapany na plaży bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej – możesz zostać z niej usunięty.

Warto pamiętać, że czerniak choć bardzo niebezpieczny, odpowiednio wcześnie wykryty jest w 90% uleczalny. Ważne jest więc, aby samodzielnie kontrolować znamiona występujące na naszym ciele, a w razie jakichkolwiek obaw udać się do specjalisty. Jak w takim razie rozpoznać czerniaka? Najprostszym sposobem, który na pewno każdy może zastosować samodzielnie jest tzw. metoda ABCDE. Pierwsza litera oznacza asymetrię: zaniepokoić powinny nas znamiona, w których jedna połowa znacząco różni się od drugiej.

B w tym skrócie oznacza brzegi: gorzej, gdy są nieregularne i rozmyte. C symbolizuje słowo kolor: niedobrze, kiedy nie jest on jednolity. D oznacza średnicę: do specjalisty należy udać się ze wszystkimi zmianami, których wielkość przekracza pół centymetra. Ostatnia litera E to ewolucja. Zaniepokoić powinno nas wszystko, co uległo zmianie – powiększeniu lub uwypukleniu.