Mieszkanie pod klucz czy stan deweloperski – na co się zdecydować?

Mieszkanie pod klucz czy stan deweloperski – na co się zdecydować?

Kupując mieszkanie od dewelopera mamy kilka opcji, jeśli chodzi o stan, w którym dane mieszkanie zostanie nam „wręczone”. Warto więc zastanowić się już zawczasu nad tym, czy chcielibyśmy sami wykończyć mieszkanie, czy też ma się tym zająć firma deweloperska. Obie opcje mają oczywiście swoje zalety, warto natomiast sprawdzić najpierw, czym tak właściwie charakteryzuje się stan deweloperski oraz wykończenie mieszkania „pod klucz”. Mieszkanie w standardzie deweloperskim oznacza tyle, że mieszkanie będziemy w zasadzie wykańczać sami, gdyż w mieszkaniu znajdują się tylko ściany, drzwi, wykonane są wszystkie instalacje i tynki oraz wylewki. Brakuje natomiast tzw. białego montażu, a więc armatury łazienkowej.

To naszym zadaniem będzie więc wykończenie wszystkich pomieszczeń, ale też pomalowanie ścian czy ułożenie podłóg. Jakie są największe zalety tego typu rozwiązania?

  • Sami możemy urządzić mieszkanie.
  • Łatwiejszy nadzór nad wykończeniem mieszkania.
  • Wykonując część pracy samemu możemy obniżyć koszty.

Samodzielnie wykańczając mieszkanie mamy znacznie większy wpływ na jego urządzenie. To do nas należy decyzja, w jaki sposób to zrobić, z jakich materiałów skorzystać i jak szybko ma się posuwać ten proces.

Mieszkanie możemy wykańczać stopniowo, a wykonując część prac samodzielnie możemy nie tylko obniżyć koszty, ale też mieć większy nadzór nad tym, jak te prace są wykonywane, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Jeśli natomiast chodzi o stan wykończenia „pod klucz” to wśród największych zalet tej opcji wymienia się przede wszystkim fakt, że do mieszkania będziemy mogli wprowadzić się od razu, gdyż będzie ono gotowe czekać na nowych lokatorów. Dodatkowo, to nie jest oczywiście do końca tak, że nie mamy wtedy żadnego wpływu na to, jak mieszkanie zostanie wykończone – możemy bowiem spotkać się z osobą, która odpowiada za aranżację wnętrz i przekazać jej swoje uwagi czy preferencje.

Koszty wykończenia „pod klucz” a stan deweloperski

Dla wielu najważniejszym wyznacznikiem będą oczywiście koszty jednego i drugiego rozwiązania. W obu przypadkach mowa jest często o porównywalnych kwotach, choć wydaje się, że urządzając mieszkanie samemu będziemy mieli nieco większy wpływ na wydatki, a co za tym idzie koniec końców to właśnie ta opcja może okazać się tańsza. Z drugiej strony, rozwiązanie „pod klucz” z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić czas związany z dodatkowym remontem czy też pracę, jaką musielibyśmy wtedy samodzielnie wykonać.

Nowe domy i mieszkania szeregowe Skórzewo dla rodziny na kredyt