Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania to na tyle poważna decyzja, że każdy chce mieć sto procent pewności, że cały proces przebiegnie w sposób bezpieczny. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo kosztowna inwestycja, która ma posłużyć nam nawet przez dziesiątki lat – to dlatego tak istotne jest na każdym etapie być bardzo dokładnym i szczegółowym. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony i w tym przypadku nie powinno być inaczej – przed zrealizowaniem jakiekolwiek transakcji należy po prostu upewnić się, że jest ona bezpieczna, a co za tym idzie my sami nie ponosimy żadnego ryzyka. To ryzyko można na wiele sposób zminimalizować, a pomóc w tym może:

  • sprawdzenie wszystkich dokumentów,
  • zapoznanie się z historią mieszkania,
  • dokładnie poznać stan techniczny mieszkania.

Wszystko oczywiście po to, by mieć jak najwięcej pewności, że nasza inwestycja będzie bezpieczna i przyniesie nam same korzyści. Jednym z pierwszych kroków może być właśnie sprawdzenie wszystkich dokumentów i formalności, takich jak m.

in. to, czy to sprzedający jest właścicielem mieszkania albo czy mieszkanie nie jest już zadłużone. W tego typu kwestiach prawnych warto jest zasięgnąć porady znajomego prawnika albo po prostu zatrudnić adwokata, który orientuje się w tego typu sprawach. Z pewnością ułatwi nam to życie, ale również da jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa, tym bardziej kiedy będziemy wiedzieć, że znaleźliśmy się w dobrych i fachowych rękach specjalisty.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Formalności to jednak nie wszystko. Ich dopełnienie jest oczywiście bardzo ważne, ale równie istotny jest często stan samego mieszkania oraz różnego rodzaju inne, czasem nawet bardzo drobne, szczegóły.

Chodzi tutaj przede wszystkim o stan techniczny mieszkania, które ma być przecież naszym nowym domem – każdy chciałby więc zamieszkać w takim domu, w którym nie będzie żadnych usterek czy awarii. W związku z tym koniecznie trzeba zwrócić na podłogi, ściany, sufity w takim mieszkaniu, jak również na wszystkie instalacje oraz wyposażenie. Tutaj także można poprosić o pomoc specjalistę, a więc fachowca pracującego w ekipie remontowo-budowlanej, który pomoże nam ocenić stan mieszkania. Dodatkowo, taki fachowiec będzie też mógł skorzystać ze swoich profesjonalnych narzędzi, co z pewnością jest tylko kolejną zaletą takiego posunięcia. Niemniej ważne są takie kwestie jak budynek, w którym znajduje się mieszkanie czy też stan klatki schodowej lub dachu. Wszystko to może mieć bowiem spory wpływ na to, jak nam się będzie w danym domu mieszkało.