Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
deweloper Plewiska koło Poznania

Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu osób, a dzięki ciężkiej pracy i wyrzeczeniom jest to możliwe dla coraz większej grupy osób. Bardzo często jedyne, co dzieli nas przed wprowadzeniem się do nowo wybudowanego domu jest tzw. odbiór mieszkania, a więc proces, w ramach którego właśnie odbieramy mieszkanie i stajemy się jego właścicielem. Do takiego odbioru trzeba się jednak bardzo dobrze przygotować i wystrzegać się przede wszystkim pośpiechu – pośpiech jest złym doradcą, szczególnie w tak ważnych momentach. Trzeba bowiem pamiętać, że kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu, dlatego też bardzo istotne jest, aby podejść do tego ze zdrowym rozsądkiem i wszystkie decyzje podejmować po odpowiednim namyśle. Nie inaczej jest z samym odbiorem mieszkania. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę przy odbieraniu swojego nowego domu? Według ekspertów, w szczególnie ważne jest:

  • zrobienie pomiarów pomieszczeń,
  • kontrola podłóg i ścian,
  • sprawdzenie wszystkich instalacji,
  • sprawdzenie wyposażenia (jeśli takowe jest).

Odbiór ma polegać przede wszystkim na sprawdzeniu, czy mieszkanie jest takie, jakie być powinno i czy wszystko zostało zbudowane zgodnie z planem. Choćby dlatego warto jest ze sobą zabrać parę narzędzi (w tym na przykład poziomicę), aby móc za ich pomocą dokonać pewnych pomiarów.

Dodatkowo, dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie sobie wcześniej paru wolnych godzin od pracy, gdyż w momencie, gdy będziemy się spieszyć to może się okazać, że coś przy odbiorze pominiemy. Warto więc wygospodarować sobie nieco więcej czasu, gdyż w przeciwnym razie ewentualne błędy mogą nas sporo tego czasu (ale i pieniędzy) kosztować.

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

Pierwszą czynnością jest wykonanie odpowiednich pomiarów, natomiast w dalszej kolejności możemy zabrać się za sprawdzanie różnego rodzaju instalacji – w ten sposób dowiemy się, czy instalacje energii elektrycznej czy gazu spełniają swoje zadanie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wyposażenia, no chyba, że nie było tego w planach i mieszkanie będziemy wyposażać sami. Ale tak czy siak, obejrzeć i sprawdzić możemy m.in. drzwi, parapety czy okna i ramy okienne. Bardzo ważna jest również kontrola podkładów podłogowych oraz ścian i sufitów w poszukiwaniu różnego rodzaju spękań, nierówności czy zgrubień bądź złuszczeń. W ten sposób będziemy mieli pewność, że praca fachowców została wykonana należycie, a my możemy wprowadzić się do domu naszych marzeń.

.