Dlaczego ceny u deweloperów są różne?

Dlaczego ceny u deweloperów są różne?

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, to z pewnością porównujemy ich ceny, tak aby mieć pewność, że nie tylko kupimy mieszkanie, które będzie się znajdowało w ciekawej lokalizacji, ale także takie, które będzie nam proponowane w przystępnej kwocie. Może się wówczas okazać, że ceny między mieszkaniami są bardzo zróżnicowane, dlatego warto się dowiedzieć od czego to zależy.

Nie zawsze jest to decyzja dewelopera, bo wpływ na cenę za jeden metr kwadratowy ma bardzo wiele czynników.

Marża, koszt budowy i co jeszcze?

Musimy wiedzieć, że przede wszystkim na cenę mieszkania wpływ będzie miała jego lokalizacja i to, czy znajdować ma się ono w dużym mieście, czy w małym.

Dodatkowo cenę za metr kwadratowy kształtują takie czynniki jak: koszty ogólne, koszty pośrednie, koszty robocizny, VAT, projekt, materiały, koszt gruntu, sprzęt, czy w końcu marża, która jest zyskiem dla dewelopera. Im droższy więc jest jakiś projekt, im droższy grunt na którym ma być wybudowana dana nieruchomość, tym droższe będą poszczególne mieszkania, bo więcej będziemy musieli zapłacić za jeden metr kwadratowy.

Dlatego też warto się zapoznać z tymi wszystkimi szczegółami, tak aby mieć pewność, że naprawdę mamy świadomość, skąd się wzięła taka cena. Choć musimy się liczyć z tym, że im większe jest nasze miasto, im jest ważniejsze w skali kraju, tym więcej musimy zapłacić, dlatego czasami warto się zastanowić czy nie wolimy mieszkać jednak bardziej na obrzeżach, tak abyśmy mogli chociaż trochę obniżyć te koszty, które będziemy tutaj ponosili.

Jak widać, nie zawsze cena za mieszkanie jest decyzją dewelopera, składają się na nią także inne czynniki, które musimy brać pod uwagę jeśli szukamy dla siebie odpowiedniego lokum, zwłaszcza jeżeli jego cena będzie miała dla nas spore znaczenie. Zazwyczaj jest tak, że większość kwoty jaką płacimy pochłaniają koszty budowy i bezpośrednie, a więc też wiążące się z projektem.

Deweloper tak naprawdę bierze dla siebie niewielką część tego, co płacimy za takie mieszkanie, bo reszta tych kosztów jest pochłaniana przez pozostałe części składowe. Mogłoby się wydawać, że deweloper bardzo dużo zarabia na każdym mieszkaniu, jednak patrząc obiektywnie na to, co trzeba w związku z tym opłacić, naprawdę się przekonamy, że to jest niewielka część.

Sam grunt, budowa i robocizna pochłaniają naprawdę ogromne fundusze, co ma wpływ oczywiście na całą kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za mieszkanie.